Metin2 Canlı yayın nasıl yapılır ?

Metin2 Canlı yayın nasıl yapılır ?

Merhaba Dostlar,

Bugün size hem twitch.tv de hemde yapılır youtube ondan bahsediyor olacağım. Hiç bir yerde bulamayacağınız bu özel yazımızda tüm yayın detaylarını sizlerle paylaşıyorum. Bir çok blog sayfasında hep parça parça yazılar mevcut yada youtube üzerindeki videolarda hep parçalayarak anlatmışlar ben de bir yayıncı olarak aslında bunları bir hale getirip tek bir blog altında toplamayarak özgün bir dille sizlere yazmaya karar verdim. İyi Okumalar…

 

Öncelikle Bir yayını yapabilmeniz için gereken bilgilere ihtiyacınız var

1.-)Internet Hızınız ve İnternet Upload Miktarınız

2.-) Yayın yapacağınız servis ve sağlayıcınız 

3.-) Yayıncı Hangi Programı indirip kurmalı?

4.-)  Yayın Kalitesi ve Ayarları Nasıl olmalıdır?

5-) Hangi Programlar kullanılmalı ? ( OBS NEDİR? OBS nasıl Kullanılır? Obs Plugin ( eklentileri) nelerdir? 

6-) Restream.io Nedir? Nasıl Kullanılır? Multi Chat ( youtube ve twich aynı anda chat yazılar nasıl okunur ?)

 

1.-)Internet Hızınız ve İnternet Upload Miktarınız

Size vereceğimiz bu Linkten yada buradan test yapmanız gerekmektedir.

Burada speedtest üzerinden şayet yapıyorsanız uploadı görebilmek için yurt dışı seçmeniz önemlidir. yada yurt dışına ping değerlerinizi bakmanız gerekmektedir.

2.-) Yayın yapacağınız servis ve sağlayıcınız

Buradaki bahsetmek istediğim bildiğiniz üzere Kablonet , Superonline , Dsmart ,TTnet gibi sağlayıcılardan bahsediyorum. 

Kablonet bence en iyi internet hızını veren ve upload diğerlerine göre daha iyi olduğunu görebilmekteyim. Ancak kablonetin en kötü tarafı her yerde olmayışı. (uydunet) 

Superonline’nin bazı paketlerinde uploadları yüksek veren paketler var tabi bunları alabilmeniz için fiber altyapısının sağlıklı çalıştığına emin olmalısınız. Sonuçta yayın yapacaksınız kısacası siz bir ekranı devamlı karşı tarafın görmesi için dosya göndereceksiniz yayın mantığı böyle çalışmaktadır. 

Ve diğer sağlayacıların verdiği upload oranı çok azdır. 

Upload nedir? 

Upload, kendi bilgisayarınızdaki verileri başka bir bilgisayara internet üzerinden yüklemek anlamında kullanılır. Örneğin bir web sitesine kendi fotoğrafınızı yüklemek istediğinizde tarayıcınız fotoğraf dosyanızı karşı bilgisayara aktarır, yani “upload” eder. ”Upload” veya aktarma hızı da internet hızı ve bilgisayarın özellikleri ile doğru orantılı olarak değişiklik gösterir.

Fotoğraf, video, müzik başta olmak üzere birçok dosya türü ”upload” edilebilir.

 

3.-) Yayıncı Hangi Programı indirip kurmalı?

OBS dediğimiz yani Open Broadcaster Software kuramanız gerekmektedir Kurulum yapabilmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Burada yapmanız  gereken  kurulum yaptığınızda hem 32 bit verisionu hemde 64 bit versionu gelmektedir. Bilgisayarınızın kaç version olduğunu öğrenmek için 

Bilgisayarım=> özellikler=> sistem türü alanında yazar. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.-)  Yayın Kalitesi ve Ayarları Nasıl olmalıdır?

 

Aslında oldukca kolay ayarları vardır ve verilen varsayılan ayarlar gayet iyidir. Tabi bazı şeyler özelleştirilmeli. Eğer bir de Türkiye’de yayın yapıyorsanız ve internetiniz çok da iyi değilse kesinlikle özelleştirilmeli.

Bu yazımdan sonra OBS ile yapabileceğiniz daha farklı şeyleri anlatmaya çalışacağım. Şuan aklımda olan şeyler, bildiri eklemek, Moobot kullanımı vs.

OBS’de ayarlara üst sekmede bulunan “Ayarlar” sekmesine tıklayarak gidiyoruz.

Genel

Burada dil ayarlarını ve yaptığınız ayarlara profil atayabiliyorsunuz. Sallıyorum bir oyun için yayın yaparken farklı ayarlar kullanıcaksınız farklı bir ayar profili tanımlayabilirsiniz. Bu aslında işinizi baya kolaylaştıran bir özellik ve oldukca yararlı.

Kodlama

Burası oyunda yayın sırasında lag olmasını etkileyen en önemli bölümlerden biri.

CBR kullan: Aktif
CBR doldurmayı etkinleştir: Aktif

Bu iki kutucuğa tıklayarak aktif edin. Daha “En yüksek bithızı” diye bölüm görüceksiniz. İşte bu kısım oldukca önem teşkil ediyor. Yayının kalitesini ve akan veriyi doğrudan etkiliyor. Önerilen bit hızları (araştırmalarımla başka bir siteden aldım)

1080p için önerilen bit hızı: 3000 – 3500
720p için önerilen bit hızı: 1800 – 2500
480p için önerilen bit hızı: 900 – 1200
360p için önerilen bit hızı: 600 – 800
240p için önerilen bit hızı: 500 e kadar

Bu demek değil ki ben bithızını 800 yaparsam 720p yayın yapamam. Sadece akan veri azalıyor ve bu da hareketli alanlarda frame kaybına yol açılıyor. Bunlar en iyi verim alacağınız değerlerdir. Hemen altta ses içinde bir bithızı var. Onu 128 yapmanız yeterlidir. Eğer mükemmel bir ses kalitesi ile yayın yapıcaksanız eğer kendinize göre yükseltebilirsiniz.

Yayın Ayarları

Mod canlı yayın diyorsunuz. Yayın servisi ise nereden yayın yapıyorsanız onu seçiyorsunuz. Bu genelde Twitch’dir. FMS URL en yakın bölgeyi seçiyoruz. Ben EU:Frankfurt,DE öneriyorum.

Hemen altında Yayın anahtarı kısmı var. Buraya da yayıncı servisinizden aldığınız keyi koyuyorsunuz.

Bunun için Twitch “Dashboard” tıklayın. Oradan “Akış anahtarı” sekmesinden keyinizi alabilir , dilerseniz resetleyebilirsiniz.

Otomatik tekrar bağlan özelliğini aktif hale getirmenizi öneririm. İnternetinizin kopması halinde tekrar tekrar bağlanmayı deneyecektir.

Eğer yayınınızı aynı anda bilgisayarınıza da kaydedilmesini istiyorsanız “Otomatik olarak yayını dosyaya kaydet” kutucuğuna tıklayınız. Unutmayın bu FPS düşmesine neden olabilir.

Video

Burası yayınınızın çözünürlüğünü ayarlayabileceğimiz kısımdır. Bu kısım çok önemlidir. Bunu şöyle düşünün 1920×1080 görsel mi daha büyük bir boyuta sahiptir yoksa 1280×720 boyutundaki görsel mi? Altta vereceğiniz FPS ayarı (benim önerim 25) ile şunu demek istiyorsunuz; saniyede 25 kare. Yani eğer çözünürlüğü 1280×720 yaparsanız saniyede 25 tane 1280×720 boyutunda kare akacak. İnternetinizi ne derece etkileyeceğini düşünüyorsunuzdur? Eğer oyunda çok lag alıyorsanız çözünürlük düşürme yoluna gidin. 640×360 kadar yolu var.

Ses

Burada ses ayarlarını yapabilirsiniz. Mikrofonda bas konuş sistemini açmaya kadar, masaüstü ses aygıtına kadar buradan seçiyorsunuz.

Ayrıca aşağıdaki verdiğim size bit hızlarını kendiniz test ederek kontrol edebilirsiniz örnek ben buraya illa 2500 verdim yada 1800 verdim ise kırmızı ile yazdığım yerde siz 1900 verip yayını arkadaşına kontrol ettirirken kendinizde oyun oynarken bakarsınız lag var mı vb. 

 

Yayıncılar İçin Grafik Paketi

 

ve daha fazlası paketin içindedir (bekleme ekranı, ikonlar gibi)

İndirmek için tıklayınız.

 

Yayıncılar için OBS sahne ve kaynakların kullanımı

 

Sahneler kaynaklara ayrılır. Her farklı sahneye farklı kaynaklar tanımlayabilirsiniz. Sahneler ne için kullanılır? Diyelim ki League of Legends için yayın yapıyorsun. Bi full frame bir oyun bir de oyun seçim ekranı olan client. Bunun için 2 sahne tanımlamalısın. Ek olarak sahnelere kısayol atayabilirsin. Mesela LoL’e giriyor bas NUM 2’ye (sen ne tanımladıysan) 2.sahneye geçsin.

Sahneler önemlidir. Sahnelerle bekleme ekranı bile yapabilirsiniz. Sallıyorum 5 dakika mola vericeksiniz. Sahne 3’e bir görsel eklerseniz bir de text moladayken o ekranda durur.

Kaynaklara geçelim. Kaynakların ebebeyni sahnelerdir. Sahneler cinstir, kaynaklar ise bir türdür. Kaynakların sırası önemlidir. En üstte olan en üstte olan kaynaktır. Sallıyorum web kamerasını ekliyorsunuz fakat çıkmıyor bunun nedeni ilgili kaynağın bulunduğu sıradır. Zaten logo web kamera gibi şeyler kaynakların en üstünde olmalıdır.

Ben masaüstümün gözükmesini istemiyorum

Bildiğiniz üzere LoL client pencere tabanlı. Bundan dolayı da oyuna girerken masaüstü arkaplanda gözükebiliyor. Bunun 3 çözümü var (belki fazlası vardır, bunlar benim bildiklerim).

1. Yeni bir windows kullanıcısı

Yeni bir windows kullanıcını yayınlarınız için kullanabilirsiniz. Burada herhangi bir özel bir şeyinizi barındırmazsınız.

2. Pencere Yakalama

Pencere yakalama yapıp Client’i yakalayın. (Bu arada kaynak eklemek için “Kaynaklar” bölümünde sağ tuşunuzu kullanın) Daha sonra bir de görüntü diye bir kaynak ekleyin. Arkaplana bir görsel koyun. Pencere yakalama en üstte olsun. Daha sonra sağ taraftaki butonlardan sahne düzenle deyin. Pencereyi biraz küçültüp ortaya alın. Bu sayede masaüstünüz hiçbir şekilde gözükmez.

3. Explorer.exe kapatmak

Evet bu çok ilkelce oldu. Görev yöneticisinden işlemlerden explorer.exe kapatın.

Peki kaynaklarda neler yapabiliriz? Aslında kaynaklarda yapılabileceklerin sınırı yok. Biz şimdilik sadece varsayılan gelenleri inceleyelim. Tabi önce bunların nasıl düzenlendiği nasıl resize edildiğini veya nasıl oynatıldığını öğrenelim:

Yayını önizle deyin. Daha sonra da sahneyi düzenle deyin. Şimdi kaynaklarda neye tıklarsanız onun etrafında kırmızı çizgi çıkacak. Bunu istediğiniz yere sürükleyebilir, istediğiniz kadar genişletip küçültebilirsiniz.

Pencere yakalama özelliği ile sadece belli bir windows uygulamasını kayıt altına alabilirsiniz. Pencere tabanlı olan her şeyi kayıt altına alabilirsiniz.

Ekran yakalama burası doğrudan ekranınızı kayıt altına alır fakat oyunlarınızı ekran yakalama ile yapmaya çalışmayın. Sorunlar çıkacaktır.(ekranın gelmemesi gibi)

Görüntü ile yayınıza görsel ekleyebilirsiniz. Sallıyorum bir logo, sallıyorum bir reklam.

Metin ile yazı ekleyebilirsiniz. Bu tabi biraz daha geliştirilebilir. Kayan yazı felan yapabiliyorsunuz. İleride metin ile çalan parçanın nasıl gösterileceğini öğreneceğiz.

Video yakalama aygıtı ile de web kameranızı yayına ekleyebilirsiniz.

Oyun yakalama ile oyunları ekleriz. Unutmayın sakına ekran yakalama ile oyunlarınızı aktarmaya çalışmayın.

 

 

Twitch takipçi,abone,bağış bildiri eklemek (TwitchAlert)

Gerekli olan şeyler:

OBS
CLR Tarayıcı

TwitchAlert diye googledan arayıp siteye gidiyoruz. Direk Twitch hesabımızla bağlıyoruz. Twitchalert gerçekten kolay bir kullanım sunuyor.

Alert box sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza genel box’ın genel ayarları geliyor.Arkaplan rengini değiştirmenize gerek yok ama delay ve layout ayarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.

Follow Alert sekmesine tıklıyoruz.

Aynı şekilde layout’a ayrı bir stil tanımlayabilirsiniz burada. Yani genel verdiğiniz ayara uymak zorunda değildir. Öncelikle “enable” diyoruz. Animasyonun girişi ve çıkışı için animasyon biçimi seçebilirsiniz. Ben Fade in – Fade out kullanıyorum.

Message template’i kişiselleştirelim. Burada name yazan kısım takibe alan kişinin adının çıkacağı kısımdır. Bizimki şöyle:

zaa! {name} bizi takip ediyor!

Yazının animasyonunu da değiştirebilirsiniz. Hemen altta gif’i değiştirebiliyorsunuz. Hemen altındaki küçük image butonuna tıklayın. Oradan ister sunulan giflerden isterseniz de siz kendiniz bir gif yükleyebilirsiniz. Hemen altından da sesi değiştirebiliyorsunuz. Hatta kendi sesinizi kaydedip kullanabilirsiniz. Daha sonra “Save settings” diyoruz ve sayfanın üstüne çıkıyoruz.

Abonelik , bağış bildirileri de azbuçuk aynı işlemler ile yapılıyor. Bağış da kullanmanız gereken farklı bir özellik var. O da minimum bağış miktarı. Giriceğiniz değerin altındaki bağışlar ekranda gözükmeyecek.

How to yazan bir yer görüceksiniz. Orada kutucuklar (hangi özelliği kullanıyorsanız tike tıklayın. Hemen bi altında uzun bir link görüceksiniz. O linki kopyalayın.

OBS yi açın. Kaynaklara gelin ve sağ tıklayıp CLR Browser deyin. Linki URL alanına yapıştırıp “OK” deyin.
Daha sonra yayını önizle deyin ve ardından da Sahneyi düzenle. Şimdi bu bildirinin nerede çıkmasını istiyorsanız oraya sürükleyin, taşıyın.

Test bir bildiri göndermek için böyle önizleme sırasındayken how to alanının biraz altında küçük butonlar var. “Test follow alert” deyin.

 

Twitch Bağış hedefi koymak (TwitchAlert)

Yayın ekranınıza bir bağış hedefi gösterebilirsiniz ve bağış yapıldıkca koyucağınız bar devamlı dolar.

Gerekli olanlar

OBS
CLR Tarayıcı

Twitchalert sayfamızda “Donation Goal” sekmesine tıklıyoruz. (My account kısmında)

“Start Donation Goal” dediğinizde iki tane buton çıkacak. Onlardan “Donation Goal Widget” yazan butona tıklıyoruz. Biçimlendirme sayfasına geliyorsunuz. Kendinize göre renk biçim veriyorsunuz daha sonra kaydet deyip üstteki uzun bağlantıyı kopyalayıp , OBS’de CLR Browser bir kaynak oluşturup o linki o alana yapıştırıp OK diyoruz. Yerini değiştirmek için sahneyi düzenle deyin.

 

OBS de Multi Chat Nasıl Yapılır?

Önce buradan vereceğim link ile üye olmalısınız. Daha Sonra Chat sekmesine tıklayarak orada bulun dosyayı indirip bu site üzerinde yetkilendirme işlemi yapabilirsiniz.

Metin2 TR JAMES ARVEN CANLI YAYIN 

Benim Metin2 İle ilgili yayınlarım her gün olmaktadır. Bu yayınlarımı izleyip hem bilgi paylaşımı hemde neler yaptığımı öğrenmek için yapmanız gereken tek şey aşağıda vereceğim adreslere abone olabilirsiniz.

 

————————————————————————————————————————————
øø  Sosyal Medya Hesaplarım ;
øø  Twitch: www.Twitch.tv/jamesarwen
øø Facebook : www.facebook.com/Metin2.JamesArven
————————————————————————————————————————————
Ekipmanlarım ;
øø  Mouse : Zowie EC2-A
 øø Klavye : Corsair Strafe RGB
 øø Kulaklık : JABRA
øø Mouse Pad : Steel Series Qck XXL
øø Monitör : BenQ XL2411
øø Kablo Tutucu : Zowie Camade
————————————————————————————————————————————
øø Bilgi :
Uzun zamandır Profosyonel olarak MMO oyunları oynuyorum takipcilerim ve yakın arkadaşlarımın isteği üzerine artık Youtube başlamış bulunmaktayım şimdiden destekleriniz ve güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.
————————————————————————————————————————————